Dzień Wody

Corocznie, 22 marca, na całym świecie obchodzony jest Dzień Wody. To międzynarodowe święto, ustanowione przez ONZ,  ma uświadamiać dzieciom i dorosłym, jak wielki wpływ ma woda na życie ludzi, zwierząt i roślin na Ziemi W tym dniu, postanowiliśmy połączyć zajęcia edukacyjne ze świetną zabawą. Poprzez różnorodne działania „Jeżyki” dowiedziały się wielu informacji i ciekawostek o wodzie. Dzieci wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Badały i poznawały jej różne właściwości: smak, zapach, kolor. Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, płynąca w strumyku, deszcz, szum morza). Przedszkolaki  rozpoznawały  i  nazywały  także miejsca występowania wody w przyrodzie. „Jeżyki” wymieniały również różne sposoby wykorzystania wody i dowiedziały się, w jaki sposób, podczas codziennych czynności, można oszczędzać wodę. Na ilustracjach wskazywały właściwe  i niewłaściwie zachowania związane z gospodarowaniem wodą. Poszczególne zadania przeplatane były aktywnością ruchową przy muzyce. Dzieci naśladowały ruchem czynności związane z wodą, np. pływanie, łowienie ryb czy podskoki w kałuży.

Światowy Dzień Wody był okazją, by uświadomić naszym wychowankom, że woda daje człowiekowi nie tylko zdrowie, życie i ochłodę, ale też dużo radości. „Jeżyki” już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem do życia i należy o nią dbać, dlatego mają przekaz również dla innych: nie marnujmy wody!