Spotkanie z farmaceutą

W dniu 14.06.2023 r., w ramach preorientacji zawodowej i propagowania zdrowego stylu życia, w grupie „Jeżyków” odbyło się spotkanie z farmaceutą – Panią Ewą Antkowiak, mamą naszego Marcelka, która na początku swojej wizyty w przedszkolu przeczytała dzieciom książkę Anity Głowińskiej pt. „Kicia Kocia w aptece”, zawierającej cenne informacje na temat miejsca, w którym kupuje się leki. Następnie Pani Ewa przybliżyła przedszkolakom zawód farmaceuty i charakter pracy w aptece. Opowiedziała o asortymencie apteki, o przeznaczeniu różnych farmaceutycznych przyborów, a także wytłumaczyła dzieciom, czym jest lek i jakie jego postacie można otrzymać w aptece. Podkreśliła, że leki można przyjmować tylko  pod opieką dorosłych. Pani Ewa opowiedziała także o preparatach witaminowych dostępnych w aptece, a także zwróciła uwagę na fakt, że urozmaicona dieta, bogata w owoce i warzywa, zapewnia nam wystarczającą ilość witamin. Podczas spotkania „Jeżyki” miały okazję dokonania pomiaru temperatury oraz ciśnienia krwi. Interesującym doświadczeniem było wykonywanie maści recepturowej. Dzieci, z pomocą Pani Ewy, z wielkim zaangażowaniem ucierały w moździerzu składniki potrzebne do jej zrobienia. Po wykonaniu maści, pani farmaceutka przełożyła ją do pudełeczek, a następnie opisała jej zawartość. Tak starannie przygotowaną maścią przedszkolaki mogły posmarować swoje dłonie i pozostałą zawartość zabrać do swoich domów. Na zakończenie spotkania „Jeżyki” otrzymały od naszego gościa upominki w postaci kolorowanek, opasek odblaskowych i witaminizowanych lizaków. W ramach wdzięczności, za bardzo interesujące i pełne atrakcji zajęcia edukacyjne,  przedszkolaki wręczyły Pani farmaceutce podziękowanie oraz wykonały grupowe zdjęcie, aby upamiętnić to szczególne wydarzenie w życiu naszej grupy.