WYCIECZKA DO MNISZEK

Dnia 11 października  „Liski” i „Sówki” wyruszyły na autokarową wycieczkę do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej, które znajduje się  w Mniszkach k. Międzychodu. Na samym początku wizyty, dzieci wysłuchały prelekcji o osobliwościach przyrodniczych Doliny Kamionki, a potem udały się na zwiedzanie obiektu. Nasi przyszłoroczni uczniowie zobaczyli wnętrze przypominające klasę lekcyjną z prawdziwymi ławkami sprzed lat i przyborami szkolnymi. Szkoła  z minionego wieku wywarła  na przedszkolakach ogromne  wrażenie. Drewniane  ławki, kałamarze, elementarz Falskiego,  drewniane  piórniki  wprost z  książki o Plastusiu, a nawet szkolna „dyscyplinka” pana nauczyciela pomogły naszym milusińskim przenieść się w odległe czasy, gdy uczennicami i uczniami byli ich pradziadkowie. Niewątpliwą atrakcją była tu też możliwość pisania jak dawniej - piórem ze stalówką i atramentem. Trasa zwiedzania, połączona z zajęciami edukacyjnymi, zaprowadziła  nas  do specjalnie przygotowanych  stanowisk  z  warsztatami ginących zawodów. Dzieci, z wielkim zainteresowaniem, obserwowały wyposażenie pracowni: kowala, stolarza, pszczelarza, szewca, praczki. Zobaczyły też wnętrze dawnej kuchni z ekspozycją różnych narzędzi gospodarstwa domowego oraz dowiedziały się, co można było kiedyś kupić w  sklepie kolonialnym. Jednak największą atrakcją dla wszystkich uczestników wyprawy było  samodzielne wykonanie wózków z wikliny, które mogli zabrać do swoich domów. Wycieczka ta okazała się dla wszystkich wspaniałą lekcją historii o odległych czasach, a informacje przekazane przez przewodnika były cennym źródłem informacji o rzadko spotykanych obecnie zawodach. Wszyscy zadowoleni, pełni wrażeń i wyposażeni w nową wiedzę, wracaliśmy do naszego przedszkola. To był bardzo udany wyjazd!

Więcej zdjęć w zakładce "Wydarzenia grupowe"

Autor: Wanda Dynkwald