MIĘDZYGRUPOWY KONKURS SAŁATKOWY

Międzygrupowy konkurs na najlepszą i najzdrowszą sałatkę owocowo – warzywną, zorganizowany w naszym przedszkolu 25 października 2023 r. pod hasłem „Jemy zdrowo, kolorowo”, to kolejne z działań  w ramach realizacji projektu " Zdrowy styl życia bramą do nauki", sfinansowanego ze  środków  Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego,  Rządowego Programu Inicjatyw Obywatelskich  NOWEFIO na lata 2021 – 2030. Wzięły w nim udział wszystkie przedszkolaki uczęszczające do naszej placówki. Wprowadzeniem do działania była rozmowa w każdej grupie na temat zasad zdrowego odżywiania. Dzieci wskazywały produkty wartościowe dla zdrowia oraz niezdrowe w diecie człowieka. Polisensorycznie badały walory wybranych owoców i warzyw, a także określały ich wykorzystanie w codziennej diecie. Wszyscy ochoczo włączyli się w realizację wspólnego zdania – wykonanie najlepszej na świecie sałatki. Przepisy na kolorowe, smakowite i  oczywiście zdrowe sałatki pozyskaliśmy od naszych rodziców. Komisja konkursowa oceniała oryginalność przepisu, smak potrawy i jej walory odżywcze oraz estetykę wykonania. Wszystkie sałatki były bardzo pyszne i kusiły, by je zjeść. Jury nie mogło podjąć decyzji o wyborze tej najlepszej, bo wszystkie były wyśmienite. Postanowiło zatem przyznać wszystkim grupom ex aequo pierwsze miejsce. Radość dzieci była ogromna, zwłaszcza, że każda grupa otrzymała dyplom i nagrody. Samodzielnie przygotowane sałatki smakowały wybornie wszystkim  przedszkolakom. Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie, nie tylko wzrośnie świadomość wszystkich podmiotów społeczności przedszkolnej w zakresie zdrowej diety, ale także ukształtują się pożądane nawyki żywieniowe, warunkujące prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zarówno dziecka, jak  i dorosłego.

Składamy podziękowania wszystkim mamom, które dostarczyły do przedszkola swoje wypróbowane przepisy na surówki i sałatki. Wszystkie zamieścimy w broszurce „Przepisy na kolorowe i zdrowe sałatki”, która trafi do domu każdego naszego wychowanka, aby urozmaicić i wzbogacić posiłki całej rodziny.