Narodowy Program Czytelnictwa

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA W PRZEDSZKOLU W ULIMIU

Nasze przedszkole otrzymało dofinansowanie w ramach programu wieloletniego „Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

W placówce zorganizowano w ramach czytelnictwa „Dzień Pluszowego Misia. Głównym przewodnikiem w tym dniu był miś przyniesiony przez dzieci. Do realizacji zadań, były wykorzystane w każdej grupie książeczki, które zostały zakupione z funduszy programu. Każdy przedszkolak miał możliwość poznać budowę książki oraz ich zawartość. Zakup nowości wydawniczych dał możliwość wzbogacenia w każdej grupie kącika czytelniczego. Poprzez działania promujące czytelnictwo zorganizowano konkurs wewnątrzprzedszkolny pod hasłem: „Pomysłowa ilustracja do przeczytanej bajki z przedszkolnej biblioteczki. Celem konkursu było przedstawienie bajki w formie plastycznej. Dzieci z pomocą nauczyciela miały okazję do zaprezentowania swoich zainteresowań czytelniczych, umiejętności słuchania ze zrozumieniem, rozwijania wyobraźni i kreatywności. Nagrodami były zakupione w ramach programu poduszki/siedziska do sali. Ważnym wydarzeniem w ramach czytelnictwa w naszej placówce jest głośne czytanie dzieciom. Zapraszani są rodzice, pracownicy z przedszkola w  ramach projektu„ Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, „Z polskimi legendami przez Polskę” oraz „Podróże po Europie”.W ramach realizowanego w grupie przedszkolnej,  projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”,  dzieci  poprzez zabawę i różne inne formy aktywności, m.in. śpiew, taniec, działalność plastyczną, rozwijały swoje zainteresowania książką i czytelnictwem. Realizacja modułów, w których rolę przewodnika po świecie literatury pełni Mały Miś, sprawia naszym milusińskim wiele radości. Projekt, o małym Misiu to niezwykłe wydarzenie w życiu grupy, sprawia dzieciom wiele radości, rozwija wyobraźnię, zdolności i zainteresowania, a przede wszystkim, kształtuje małego czytelnika.
            W ramach programu czytelniczego zorganizowano wydarzenie pt.: „Dzień Książki”. Przedszkolaki przyniosły z domu swoją ulubioną książeczkę. Wszystkie zajęcia, zabawy i działania były związane z literaturą. Mieliśmy zaszczyt gościć panią bibliotekarkę, która przybliżyła dzieciom pracę bibliotekarza oraz rozbudziła w najmłodszych zainteresowania czytelnicze.

Najstarsze grupy przedszkolne współpracują z gminną biblioteką w Deszcznie. Zajęcia edukacyjne w bibliotece, które prowadzi Pani Kasia, odbywają się  razy w miesiącu. Dzieci uczestniczyły m. in. warsztatach o zaczarowanym świecie książek w bibliotece. Przedszkolaki wysłuchały bajkę pt.: „Bałagan w bibliotece”, po której rozgorzała dyskusja na temat problemu, jaki miały bajkowe postacie w wyniku nieporządku. Kolejnym punktem były wspólne zabawy, zagadki, związane z tematyką znanych książek dla najmłodszych. Pokazano dzieciom, gdzie znajdują się przeznaczone specjalne dla nich regały z książkami.

Wspieramy rozwój czytelnictwa poprzez zapraszanie różnych przyjezdnych teatrzyków, codzienne czytanie dzieciom bajek lub wierszy oraz prowadzenie zajęć o emocjach w oparciu o literaturę dla dzieci. Od stycznia, dzięki zakupionego drewnianego teatrzyku Kamishibai  zostaną wprowadzone cykliczne seanse w grupach przedszkolnych .